Haberler

Ücretsiz izine ayrılanlara maaş desteği başvurusu nasıl yapılır?

Ücretsiz izin maaşına nasıl başvuru yapılır.

Coronavirüs salgını sebebiyle devlet 17 nisan tarihi itibariyle izne ayrılanlara eğer kişi kısa çalışma ödeneğinden faydalanamıyorsa firma tarafından kişi adına uyg.sgk.gov.tr/isverensistemi internet adresinden başvurusundan sonra ödeme yapılacak.

Ödeme miktarı 1 günlük 38,94 lira,

1 aylık 1168,20 lira olacaktır.

Maaş süresi 17 nisan-17 temmuz arası olacaktır.

Ödeme süresi en fazla 90 gündür,cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile 180 güne kadar çıkarılabilir.

Genel sağlık sigortası devlet tarafından sağlanacaktır.

Ücretsiz izne ayrılarak nakdi ücret desteğinden yararlanan işçilerin fiilen çalıştırıldığının tespiti halinde işverene bu şekilde çalıştırılan her işçi ve çalıştırıldığı her ay için ayrı ayrı olmak üzere fiilin işlendiği tarihteki aylık brüt asgari ücret tutarındaki idari para cezası uygulanır.

Nakdi ücret desteğinden yararlanılan dönemde aynı veya başka işyerinde işe başlanması veya herhangi bir sosyal güvenlik kurululuşundan yaşlılık aylığı alınmaya başlanması halinde nakdi ücret desteği kesilir.

…..

15 mart tarihinden sonra işten çıkarılanlar için kendi istek ve kusuru dışında çıkarılmış olmak kaydıyla ve işsizlik ödeneğine hak kazanamaması suretiyle ve herhangi bir yaşlılık aylığı almamak koşuluyla ,işsizlik ödeneği hak kazanamayanlara işsizlik maaşı verilecektir,kişi başvuru yapmışsa tekrar başvuruya gerek yoktur, kişi başvurmamışsa başvurması gereklidir..

ücretsiz izin maaşı

ödeme kanalları ıban havale veya eft ,posta çeki hesabı ,ptt şube veya konutta ödeme şeklinde her ayın 8 inden itibaren yapılmaya başlanacak.

Devlet koronavirüsten etkilenen işletmelerde çalışan ve kısa çalişma ödeneğinden ve işsizlik maaşından faydalanamayan bir çok kişiye ücretsiz izin süreleri boyunca maaş desteği verecek bu şekilde devlet kısa çalışma ödeneğinden ve işsizlik maaşından faydalanmayan kişiler için bu destekle salgın dönemi boyunca kişilierin mağdur olmamalarını amaçlamaktadır.