LGS

2020 LGS konu dağılımı ve tarihi

Dünyada meydana gelen koronavirüs salgını sonrası bir çok alanda yapılan önlemler kapsamında okulların kapatılması ile birlikte bir çok öğrenci LGS sınavının ne zaman yapılacağını ve konu dağılımını merak etmeye başladı.LGS  ertelenecek mi,ertelenecekse yeni sınav tarihi olacak ve konu dağılımı ne olacak,bir çok soru merak konusu oldu.

Şu an milli eğitim bakanlığı tarafından erteleme ile ilgili yapılmış bir açıklama yok,sınav tarihi virüs salgınının gidişatına göre değerlendirilip kamuoyuna duyurulacak.

Geçtiğimiz günlerde YKS sınavı YÖK tarafından ertelenmişti.LGS milli eğitim bakanlığı tarafından düzenlendiği için YÖK ün kararı LGS yi etkilemiyor.

Peki bir kıyaslama yapacak olursak, erteleme söz konusu olur mu ,söz konusu olursa yeni sınav tarihi ne olur?

YKS nin ertelenmeden önceki tarihine baktığımızda YKS 20-21 HAZİRAN tarihlerimde yapılacaktı fakat erteleme sonrası ,yeni YKS tarihleri 25-26 temmuz olarak belirlendi. Aradaki günleri saydığımızda 35 günlükbir fark meydana gelmekte.Bu aradaki farkı öz önünde bulundurursak,hemen hemen aynı aralıkta bir erteleme olacağını öngörürsek yeni LGS sınavı tarihleri de muhtemelen 12 temmuz tarihi olacaktır.Tabi bu dediğimiz gibi sadece bir ön görü.Normalde lgs nin tarihi 7 haziran tarihi idi.Araya 35 gün eklersek tarih yaklaşık 12 temmuz olmakta.Bizce muhtemlen lgs sınavı ertelenecek,Şu an ki gidişatı incelediğimizde ve virüsün etkisini göz önünde bulundurduğumuzda daha uzun bir süre daha önlemlerin devam etmesini beklemekteyiz.Bu yüzden LGS nin ertelenmesi muhtemel gözüküyor.

Milli eğitim bakanı yaptığı açıklamada erteleme kararını Bilim kurulunun tavisyesi üzerine vereceklerini söylemişlerdi.Bu yüzden ilerleyen günlerde Bilim kurulu ile bir istişare yapılıp konu netliğe kavuşacaktır.

Peki LGS de konu dağılımı ne olacak.Öğrenciler LGS de hangi konulardan sorumlu tutulacak.Okulların tatil olmasıyla birlikte neredeyse ikinci dönemin tamamını çocuklar okuyamadı,öğrenciler bu derslerden sorumlu tutulacak mı.

Milli eğitim bakanı tarafından yapılan açıklamada öğrencilerin 8. 1. dönem konularından ve 6.7 sınıf konularından sorumlu tutulacağını söyledi.Bu yüzden öğrenciler 8. sınıf 2. dönem konularından sorumlu olmayacalardır.

Peki LGS de hangi konular olmayacak,Ünite planlarına baktığımızda;

türkçe dersinden ;

cümle türleri ve anlatım bozuklukları,

matematik dersinden;

eşitsizlikler,üçgenler,eşlik benzerlik,dönüşüm geometrisi,geometrik cisimler,

fen dersinden;

enerji dönüşümleri,

inkılap dersinden;

demokratikleşme çabaları,Atatürk’ün ölümü sonrası

ingilizceden ise 8.9.10. üniteler olmayacak.